Romanian Gate To Egypt


Bine ai (re)venit !

Descopera Egiptul la un click distanta !

Intrebari,sugestii si nelamuriri contactati administratorul la e-mail info@romaniangatetoegypt.com
Romanian Gate To Egypt


Bine ai (re)venit !

Descopera Egiptul la un click distanta !

Intrebari,sugestii si nelamuriri contactati administratorul la e-mail info@romaniangatetoegypt.com
Romanian Gate To Egypt
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Romanian Gate To Egypt

Forum pentru romanii din Egipt - Forum dedicated to all romanians and arabs
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

Ultimele subiecte
» Inregistrarea pe acest forum se realizeaza folosind o adresa de e-mail reala
Felinarul din cutie de conserva EmptyJoi Mai 03, 2012 12:26 am Scris de Khadijah

» Oriental , Arabic , Indian cuisine
Felinarul din cutie de conserva EmptyDum Aug 07, 2011 5:16 pm Scris de Khadijah

» Felinarul din cutie de conserva
Felinarul din cutie de conserva EmptyJoi Mai 05, 2011 3:05 am Scris de Khadijah

» Transforma un borcan in vaza
Felinarul din cutie de conserva EmptyMar Apr 19, 2011 6:54 pm Scris de simone

» Romanian cuisine
Felinarul din cutie de conserva EmptyVin Apr 01, 2011 11:11 pm Scris de silvia s

Articole externe
Top postatori
Khadijah (2926)
Felinarul din cutie de conserva Vote_lcapFelinarul din cutie de conserva Voting_barFelinarul din cutie de conserva Vote_rcap 
pisi (888)
Felinarul din cutie de conserva Vote_lcapFelinarul din cutie de conserva Voting_barFelinarul din cutie de conserva Vote_rcap 
silvia s (815)
Felinarul din cutie de conserva Vote_lcapFelinarul din cutie de conserva Voting_barFelinarul din cutie de conserva Vote_rcap 
Aysha (796)
Felinarul din cutie de conserva Vote_lcapFelinarul din cutie de conserva Voting_barFelinarul din cutie de conserva Vote_rcap 
anckutza2001 (499)
Felinarul din cutie de conserva Vote_lcapFelinarul din cutie de conserva Voting_barFelinarul din cutie de conserva Vote_rcap 
MMA (496)
Felinarul din cutie de conserva Vote_lcapFelinarul din cutie de conserva Voting_barFelinarul din cutie de conserva Vote_rcap 
Hannah_Ali (458)
Felinarul din cutie de conserva Vote_lcapFelinarul din cutie de conserva Voting_barFelinarul din cutie de conserva Vote_rcap 
monira(utilizator exclus) (453)
Felinarul din cutie de conserva Vote_lcapFelinarul din cutie de conserva Voting_barFelinarul din cutie de conserva Vote_rcap 
simone (450)
Felinarul din cutie de conserva Vote_lcapFelinarul din cutie de conserva Voting_barFelinarul din cutie de conserva Vote_rcap 
sarakali (450)
Felinarul din cutie de conserva Vote_lcapFelinarul din cutie de conserva Voting_barFelinarul din cutie de conserva Vote_rcap 
Site-uri partenere

logo blog




Revista Romanian VIP

Photobucket
Parteneri
forum gratuit

 

 Felinarul din cutie de conserva

In jos 
AutorMesaj
Khadijah
Nefertiti
Nefertiti
Khadijah


Number of posts : 2926
Age : 44
Localizare : Alexandria
Registration date : 11/10/2008

Felinarul din cutie de conserva Empty
MesajSubiect: Felinarul din cutie de conserva   Felinarul din cutie de conserva EmptyJoi Mai 05, 2011 3:05 am

Continuam seria DIY (do it yourself / realizeaza singur) cu un mic felinar realizat dintr-o cutie de conserva. Simplu si cochet acest mic felinar poate creea o atmosfera intima fie asezat pe masa unde luati cina, fie in gradina seara, fie in cadrul unei petreceri. Tot ceea ce trebuie sa faceti e sa ii daruiti o lumanarica rotunda ( de ceai), eventual parfumata, o aprindeti si voila!

Felinarul din cutie de conserva 410

Felinarul din cutie de conserva

De ce aveti nevoie :

1 cutie de conserva – a mea este o cutie de porumb

1 ciocan

Cateva cuie

1 prosop

1 marker negru

1 tub de vopsea ( optional )

Cutia se spala foarte bine, i se indeparteaza eticheta, se curata bine de lipiciul ce ramane de la eticheta. Se deseneaza in puncte cu marker-ul design-ul dorit apoi se umple cu apa. Astfel cutia plina cu apa se pune la congelator unde se lasa sa se inghete foarte bine. Eu am lasat-o 2 zile.

Felinarul din cutie de conserva 110
Cutia de conserva plina cu apa in congelator

Dupa ce apa a inghetat se aseaza cutia pe un prosop si cu ajutorul ciocanului si al cuiului se realizeaza mici gauri in dreptul punctelor desenate. Se lasa apoi sa se topeasca gheata si se usuca foarte bine.

Felinarul din cutie de conserva 210
Cutia inghetata pregatita pentru a fi gaurita

Pasul urmator este optional dar de preferat in cazul in care doriti sa folositi felinarul in gradina. Pentru a nu rugini este bine sa il vopsiti. Eu am folosit un spray auriu. Rezultatul se vede in poze !

Felinarul din cutie de conserva 310
Felinarul vopsit gata pentru a fi folosit

Puteti realiza orice design doriti , cercuri , patrate , forme de frunze . De asemenea il puteti agata in diferite locuri , la grinda casei sau pe ramura unui copac . In acest caz nu uitati sa gauri in laterale pe buza cutiei diametral opus inca 2 gauri si sa atasati o toarta confectionata din sarma. Si cel mai important nu lasati niciodata focul / lumanarea nesupravegheat !

Felinarul din cutie de conserva 611

Sursa : http://kezzeldin.wordpress.com/2011/05/05/felinarul-din-cutie-de-conserva/
Sus In jos
https://romaniangatetoegypt.forumgratuit.ro
 
Felinarul din cutie de conserva
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romanian Gate To Egypt :: Divertisment :: DIY - Realizeaza singur . Reciclare ,remodelare, redecorare-
Mergi direct la: